Kozmeceutici u prevenciji starenja kože

Podelite:

Prevencija kod starenja kože igra veliku ulogu jer na taj način možemo usporiti i odložiti znake i procese koji se dešavaju u organizmu tokom starenja.

Različitim preparatima ili tretmanima možemo uticati  na ubrzavanje stvaranja novih ćelija, podsticaj sinteze kolagena i elastina koji su nam najznačajniji jer starenjem opada njihova koncentracija i ćelije sporije sintetišu nov kolagen.

Borba protiv starenja kože je kontinuirani proces, kako bi se postigli željeni rezultati, kombinuju se različiti tretmani biorevitalizacije kože i podmlađivanja. 

Procesi koji se dešavaju u koži tokom starenja:

  1. Smanjena obnova ćelija;
  2. Promene na kolagenim vlaknima;
  3. Promene na elastičnim vlaknima;
  4. Promene u koncentraciji hijaluronske kiseline;
  5. Promene u funkciji i broju melanocita, ćelija koje daju boju koži;
  6. Smanjenje masnog tkiva u predelu lica;
  7. Smanjena je otpornost barijerne fukncije kože i pojačano je odavanje vode;
  8. Smanjena sekrecija lojnih žlezda.

Redovnom upotrebom kozmeceutika, lokalno ili uz primenu nutrikozmetike, obezbeđuje se: 

  1. Zaštita od UV zračenja;
  2. Prevencija fotooštećenja;
  3. Usporavanje pojave finih linija i bora;
  4. Nadoknada koncentacije hijaluronske kiseline;
  5. Podsticanje sinteze kolagena i elstastina.

Kozmeceutici koji su najvažniji u prevenciji starenja su antioksidansi i vitamini.

Antioksidansi u prevenciji starenja kože

Slobodni radikali nastaju u organizmu kao produkti metabolizma ćelija ili pod dejstvom spoljašnjih faktora kao što je UV zračenje, pušenje, alkohol, itd. Brojna istraživanja dokazuju da se starenje kože može usporiti i poboljšati njeno stanje primenom antioksidanasa, kroz topikalnu primenu ili u vidu nutrijenata. Najčešće korišćeni antioksidansi su vitamin C, B3 i vitamin E, koji zbog svoje male molekulske mase imaju sposobnost da prodiru kroz kožu.  Njihova glavna uloga jeste da smanje razgradnju kolagena i smanje koncentraciju slobodnih radikala.

Vitamin C (askorbinska kiselina)

Prirodno prisutan antioksidans koji utiče na očuvanje mladalačkog izgleda i elastičnosti kože. Ima širok spektar delovanja, od jačanja imuniteta do snižavanja nivoa holesterola u krvi. Antioksidativna dejstva ispoljava u borbi sa slobodnim radikalima, kao i stimulacija sinteze kolagena.

Uloga vitamina C u procesima fotostarenja je da osigura stabilnost kolagena izloženog UV zračenju, stimuliše sintezu kolagena i antioksidativna prevencija fotostarenja, tako što neutrališe štetno dejstvo slobodnih radikala. 

Značaj dodataka vitamina C u ishrani i nezi kože ogleda se u tome što ljudski organizam nije u stanju da sintetiše vitamin C, pa se moramo osloniti na dijeteski unos vitamina ili topikalnu primenu za negu kože. 

Askorbinska kiselina je neophodna za pravilnu strukturu i funkciju kolagena kao i za sprečavanje njene razgradnje. Protivupalno (antiiflamatorno) dejstvo vitamina C je poželjno u kozmetičkim preparatima koje ćemo nanositi nakon nekih tretmana kada nam treba umirenje kože. 

Takođe, utiče i na smanjenje produkcije melanina (pigmenta koji daje boju koži), što ga čini značajnom aktivnom supstancom za tretiranje hiperpigmentacija, koje su učestale kako kod fotooštećene kože tako i tokom prirodnog starenja. Zbog ovog dejstva koristi se i u preparatima za posvetljivanje kože, takođe se može naći i u preparatima protiv strija ili celulita, jer deluje na osnaživanje i obnavljanje vezivnog tkiva. 

Uv zračenje i zagađenje iz okoline mogu značajno smanjiti koncentraciju vitamina C u koži, pa je nužna njegova kontinuirana primena u vidu topikalnih preparata. Njegova apsorpcija u organizmu je ograničena u pogledu transporta u kožu pa je topikalna primena neophodna. 

Jedini preparat sa čak 30% 3-o-ethyl askorbinskom kiselinom je C-shot serum brenda Neauvia:

  1. Pokreće revitalizaciju kože;
  2. Ima izbeljujući efekat;
  3. Smanjuje vidljivost bora:
  4. Ima jak antioksidativni efekat;
  5. Pokreće sintezu kolagena;
  6. Utiče na pH kože, održava fiziološku pH;
  7. Utiče na vidljive znake fotostarenja;
  8. Smanjuje vidljivost hiperpigmentacija.

Sastav C-shot seruma:

  • 30% 3-o-ethyl ascorbic acid – visokokoncentrovani Vitamin C;
  • Mlečna kiselina – održava pH kože, omogućava prodor aktivnih supstanci iz seruma, ulazi u sastav prirodnog filma koji održava barijeru kože;
  • Natrijumova so – pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija sa površine kože, supstanca koja zadržava vlagu u kozmetičkim proizvodima;
  • Phenoxyethanol – antimikrobno delovanje, kontroliše rast mikroorganizama (npr. bakterije, gljivice);
  • Hidroksiceluloza – formira film na koži i na taj način štiti kožu od negativnih uticaja.

Koristi se i ujutru i uveče, nakon čega se nanosi krema, dnevna ili noćna. 

Vitamin E (tocopherol)

Vitamin E je lipofilni antioksidans u telu. Najčešći način unosa u organizam je u vidu suplemenata, a najbolja kombinacija bi bila ubaciti ga i kao topikalnu primenu pored suplementacije.

Vitamin E ima široku primenu u kozmetičkim preparatima kao samostalan oblik preparata ali i u kombinaciji sa vitaminom C, gde obezbeđujemo:

  1.  Zaštita protiv slobodnih radikala koji nastaju od štetnog dejstva Uv zračenja i drugih spoljašnjih uticaja u kombinaciji sa vitaminom C;
  2. Regulacija sinteze i razgradnje kolagena i elastina;
  3. Smanjivanje dubine bora (kontinuiranom upotrebom);
  4. Povećavanje vlažnosti kože;
  5. Smanjivanje reakcije kože nakon izlaganja UVB zračenju;
  6. Poboljšavanje mikrocirkulacije;
  7. Zaglađivanje kože i održavanje vlažnosti u površinskom sloju kože.

Skin Tech Vit. E krema je idealna za suvu i osetljivu kožu, ima antioksidativni efekat.

Struktura kreme je veoma lagana tako da ne ostavlja težak film na površini kože.

Deluje na slobodne radikale, idealna za negu kože nakon pilinga, laserskih tretmana, mikrodermoabrazije ili kod opekotina od sunca.

Štiti kožu od spoljašnjih stresora.

Sastav kreme sa vit. E:

  • Tocopheryl Acetate – Vitamin E.
  • Gliciretiska kiselina – protivupalno delovanje.
  • Urea – humektans, što znači da privlači vodu iz spoljašnje sredine kao i iz dubine kože i na taj način održava kožu hidriranom. Takođe je i keratolitik, razgrađuje proteinski keratin u površinskom sloju kože, i na taj način smanjuje izumrle ćelije i doprinosi ljuštenju kože, čime se koža obnavlja.
  •  Ceramid 3  – normalno se nalazi u našoj koži i formira barijeru koja štiti kožu od isušivanja i sprečava prodor iritanasa i zagađivača.  Igra ulogu i u procesima starenja kože, pa se često nalazi u kremama za zrelu kožu.
  • NMF (Natural Moisturizing factor) – Prirodni vlažeći faktor su elementi koji obezbeđuju da spoljašnji sloj kože bude zaštićen i dobro hidriran. U ove faktore spadaju aminokiseline, masne kiseline, trigliceridi, urea, ceramidi, fosfolipidi, glicerin, saharidi koji obezbeđuju nemasnu hidrataciju i održavaju kožnu barijeru.

Krema se nanosi ujutru na čistu kožu i uveče po potrebi.

Konsultujte se sa našim kozmetičarima u vezi nege za Vaš tip i stanje kože, kao i o tretmanima koji su potrebni Vašoj koži.

Podelite:

Pogledajte još

Pratite vesti sa bloga

Prijavite se na našu mejling listu

proces laserske epilacije